Vzemi si čas na nas: fotografska razstava BIC Ljubljana

Kateri delavci v turizmu so prezrti? In zakaj? fotografska razstava študentov o pomenu spregledanih delavcev v turizmu

22 slovenskih študentov je pripravilo fotografsko razstavo prezrtih delavcev v turizmu

SPOROČILO ZA JAVNOST

Ljubljana, 13. 4. 2022 –  Študentje treh višjih strokovnih šol v Sloveniji so v okviru projekta Vzemi si čas za nas pripravili fotografsko razstavo o prezrtih delavcih v turizmu. Opozarjajo na pomanjkanje ugleda delavcev v turizmu in neustrezno ovrednotenje dela v turizmu. Na Facebook in Instagram profilu so od februarja 2022 predstavili prek 25 poklicev prezrtih delavcev v turizmu, saj želijo ozavestiti širšo javnosti o pomenu zaposlenih v turizmu, ki so spregledani in premalo izpostavljeni ter jim tako izkazati hvaležnost za njihovo nepogrešljivo delo v turizmu. Razstava študentov BIC Ljubljana bo na voljo na ogled v sredo, 13. 4. 2022 od 13. do 16. ure na Špici ob Ljubljanici, kasneje pa si jo bo mogoče ogledati v Centru kulinarike in turizma KULT316 v Šentvidu v Ljubljani.

TURISTIČNE DELAVCE RAZUMEMO KOT SREDSTVO IN NE KOT OSEBE S SVOJO ŽIVLJENJSKO ZGODBO

Študenti BIC Ljubljana, Višje strokovne šole v programu gostinstvo in turizem v sklopu projekta Vzemi si čas za nas ugotavljajo, da turistični delavci prepogosto ostanejo prezrti, kljub temu, da delajo neposredno s turisti in so pogosto prvi stik z gostom:

»Ko odidemo na počitnice, se radi odklopimo od vseh skrbi, hkrati pa imamo velika pričakovanja o nivoju storitev. Delavce razumemo kot sredstvo in nanje ne gledamo osebno. Hitro spregledamo, da je za nekom, ki je moral pospraviti našo hotelsko sobo, urediti okolico, poskrbeti za animacijo in delovanje tehnike, popraviti klimatsko napravo, počistiti okna, oprati brisače in posteljnino in nenazadnje uniformo receptorja, ki stoji pred nami, celostna oseba s svojo življenjsko zgodbo. Šofer avtobusa ali taksist nam je le sredstvo, ki nas popelje tja, kamor želimo; rezervacija je opravljena z nekaj kliki; prtljago nam prinesejo v sobo … Z nekaterimi od poklicev se poredko srečamo v živo, saj nimamo neposrednega stika z gosti in to nam otežuje razumevanje njihovega dela. Z našo razstavo jim odpiramo okna in vrata, izpostavljamo jih v ospredje. Korak v to smer bi morali narediti tudi njihovi delodajalci.«

V ŠIRŠI JAVNOSTI JE PRISOTNO MNENJE, DA LAHKO TOVRSTNE POKLICE OPRAVLJA VSAK BREZ USTREZNE IZOBRAZBE

Študenti ugotavljajo, da so določeni poklici turističnih in gostinskih delavcev premalo izpostavljeni javnosti, zelo redko obstaja platforma za promocijo svojega dela.

»V širši javnosti je prisotno mišljenje, da lahko tovrstne poklice opravlja vsak brez ustrezne izobrazbe in da v tem poklicu niso zahtevane dodatne spretnosti in posebne strokovne veščine. Na nekatere poklice se gleda celo slabšalno, saj so delavci premalo plačani. Največkrat je njihovo delo časovno omejeno, od delavca se zahtevata hitrost, spretnost, psihičen napor in delovna natančnost. Kljub temu pa so ključni za splošno delovanje vseh gostinskih ter turističnih storitev. Pri nekaterih vrstah dela gre za kreativno delo in nastajanje inovativnih idej, denimo pri poklicu kuharja, barista, animatorja in še kje. A se v Sloveniji še vedno premalo povezuje tovrstne poklice z ustvarjalnostjo, ki je običajno rezervirana samo za umetniške poklice.« 

NA SEZNAMU PREZRTIH DELAVCEV V TURIZMU SE JE ZVRSTILO PREK 25 POKLICEV

Po ugotovitvah študentov BIC Ljubljana med prezrte delavce v turizmu spadajo predvsem taksisti, sobarice, vzdrževalci, delavci v pralnici, čistilke, delavci na bazenih, tehniki v hotelu, slaščičarji, natakarji, receptorji, vozniki shuttlov, dobavitelji surovin, vozniki turističnega vlakca, portirji, pobiralci parkirnine, delavci v turistični agenciji, delavci v rezervacijah, turistični animatorji, vozniki turistične ladjice, hišniki, delavci na žičniških napravah, skrbniki parkirnega režima, prodajalci v turističnih trgovinicah …

LJUDJE MISLIJO, DA JE TAKŠEN POKLIC NEZAHTEVEN, KER JE MALO PLAČAN

Kaj lahko storimo, da delavci v turizmu ne bodo prezrti? Študenti, avtorji fotografske razstave mejijo, da je poti več:

»Prva naloga je ozaveščanje javnosti in s tem dvig ugleda poklicev turizmu s strani solidarnostnih projektov kot je Vzemi si čas za nas, s strani delodajalcev in turističnih organizacij. Druga naloga je odnos delodajalcev do delavcev v turizmu, ki ga lahko izboljšajo z dobrimi delovnimi pogoji (delovni čas, organizacijska klima, dodatna izobraževanja, ukrepi za zaposlene z družinami, ipd. ..) in ustreznimi plačami v turizmu, za katere študenti menijo, da so prenizke. Menijo, da manj cenjeni poklici gotovo prejemajo tudi nižje plače, kot si jih v resnici zaslužijo. Nižje plače pomenijo tudi manj interesa za ta delovna mesta

VZTRAJAJO IN VERJAMEJO V TURIZEM

Večina študentk in študentov, avtorjev fotografske razstave Vzemi si čas za nas se kljub izzivom v poklicih v turizmu v prihodnosti vidijo kot delavci v turizmu. Želijo si postati receptorji, organizatorji dogodkov, delavci v turističnih agencijah ali hotelih.

Dr. Lea Kužnik, predavateljica na BIC Ljubljana:

»Eden največjih izzivov s katerimi se sooča slovenski turizem je pomanjkanje ustrezno usposobljenih kadrov. Delno tudi zaradi slabega vpisa v srednje, višje in visoke šole s področja turizma in gostinstva. Bistveno je k temu pripomogla tudi epidemija koronavirusa, saj se je marsikdo v turizmu odločil za preusmeritev na drugo delovno mesto, v drugo stroko, izven turizma. 

Zato sta Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, Direktorat za turizem ter Slovenska turistična organizacija skupaj s partnerji, kot je tudi naš pokrovitelj, ki je omogočil pripravo razstave: Center poslovne odličnosti Ekonomske fakultete v Ljubljani, združili moči v nacionalni kampanji za promocijo poklicev s področja turizma in gostinstva. Tudi razstava študentov BIC Ljubljana predstavlja košček v mozaiku ozaveščanja o problematiki prezrtih poklicev v turizmu.«

22 ŠTUDENTOV IN TRIJE MENTORJI IZ TREH ŠOL V SLOVENIJI V SOLIDARNOSTNEM PROJEKTU V PODPORO PREZRTIM DELAVCEM V TURIZMU

Projekt Vzemi si čas za nas poteka že od meseca februarja 2022, ko je 22 študentov treh višjih strokovnih šol v Sloveniji (BIC Ljubljana, Višja strokovna šola, Višja strokovna šola za gostinstvo, velnes in turizem Bled in Višja strokovna šola za gostinstvo in turizem Maribor) pod mentorstvom treh predavateljev začelo objavljati nevidne zgodbe zaposlenih v turizmu v obliki fotografij na Facebooku in Instagramu.

Študenti BIC Ljubljana: »Ko smo zaposlene v turizmu obiskali v njihovih delovnih okoljih so bili presenečeni, veseli, večkrat tudi do solz ganjeni. In takrat smo vedeli, da delamo pravo stvar.«

Projekt so v celoti pripravili in izvedli študentje treh višjih strokovnih šol v programu gostinstvo in turizem z mentorji. Mentorji študentom v projektu Vzemi si čas za nas so ddr. Lazar Pavić iz Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor, dr. Boža Grafenauer iz Višje strokovne šole za gostinstvo, velnes in turizem Bled in dr. Lea Kužnik iz Biotehniškega izobraževalnega centra Ljubljana.

V Ljubljani bo zaključni dogodek v živo potekal na Špici ob Ljubljanici v bližini BIC Ljubljana, na Bledu na promenadi ob Blejskem jezeru, v Mariboru v Delavničarskem studiu MKC Maribor.

 

Več informacij za BIC Ljubljana:

Nina Meh Savić: nina.meh-savic@bic-lj.si, tel: 040 355 682

#bicljubljana

Ostanite v stiku,
prijavite se na našo listo

BIC Ljubljana © 2019. Vse pravice pridržane.

Pravno obvestilo Piškotki